Põnevad väliskülalised Eesti Baltica juubelipeol
Baltica Pärimuspidu 2016 väliskülalised tulevad sel aastal Euroopa lähematest riikidest: Soomest, Venemaalt (Pihkva), Ukrainast, Valgevenest, Gruusiast, Šveitsist, Soomest ning Balticale omaselt loomulikult ka Baltimaadest Lätist ja Leedust.
Tegemist on kollektiividega, kes tunnevad oma piirkonna pärimuskultuuri vastu väga sügavat huvi ning elavad selle vaimus igapäevaselt: tantsides, lauldes ja mängides pillilugusid mitte ainult festivalidel ja kontsertidel, vaid ka spontaanselt omavahelistel kokkusaamistel ja oma pere ning kogukonna keskel olles.
Gruusiast pärit ansambel CHVENEBUREBi on kodumaisele folgisõbrale juba tuttav nimi, kuna mehed on külastanud Eestit mitmel korral ka varem. Vägeva gruusia meestelaulu kõrval, mille ansambli liikmed löövad lahti igal võimalikul hetkel nii lava ees, lava taga kui ka lava peal, mängivad nad ka erinevaid rahvapille ning tantsivad gruusia rahvatantse.
Ka Valgevenest pärit GUDA, Ukrainast pärit ROZHANYTSIA ning Venemaalt Pihkvast pärit UGRADA on kogunud laialdaselt tuntust nii oma kodumaal kui ka väljaspool. Tegemist on ansamblitega, kelle repertuaar põhineb lisaks arhiivimaterjalidele ka grupi liikmete tehtud etnoloogilistel ekspeditsioonidel oma kodukandi külades, kus nad on kogunud, lindistanud ja uurinud vanemate külaelanike käest kohalikke traditsioone, kombeid ja tavasid. Lisaks väliekspeditsioonidega tegelemisele ühendab neid kollektiive ka repertuaari laiapõhjalisus: rituaalsed rahvalaulud, pärimustantsud, rahvamuusika erinevatel pillidel, vanad käsitöövõtted. Kõik kolm kollektiivi veavad eest ja tähistavad aktiivselt erinevaid aastaringi tähtpäevi ja pühasid oma kogukonnas ning viivad läbi temaatilisi õpitubasid ja töötubasid. Neid iseloomustab optimism, püüdlikkus ja kirglikkus, et üheskoos luua kauneid, erilisi ja traditsioonilisi esinemisi ja kombetalitusi.
Šveitsi LES ANCIENS DE LA FARANDOLE toob Balticale unikaalse alpi sarvede mängutraditsiooni koos traditsioonilise lipuviskamisega. Lisaks tutvustavad peamiselt abielupaaridest koosneva ansambli naispere liikmed imemaitsvat Šveitsi traditsioonilist maiustust, mida valmistatakse festvalikülaliste silme all otse elaval tulel küpsetades.
Ansambel ISTEBNA on hoolimata oma nooruslikest liikmetest üks vanimaid ja tunnustatumaid folkloorirühmi Poolas. Sarnaselt Valgevene, Ukraina ja Pihkva folloorirühmaga on ka ISTEBNA repertuaar väga mitmekesine ja lai, ulatudes vanadest karjaselauludest mägielanike keelpillimuusikani ning piirkonna traditsiooniliste rahvatantsude tantsimisest ja õpetamistest erinevate rituaalsete kombetalituste läbiviimiseni kogukonnas.
Soomes tegutseva tantsuteatri HÄMY noortest õpetajatest ja eestvedajatest koosnev ansambel toob Baltica Pärimuspeole põhjanaabrite kiired polkad, pidulikud ja traditsioonilised kadrillid ning kauni pärimusmuusika. Lisaks tutvustavad HÄMY liikmed ka Soome mitmehäälset rahvalaulutraditsiooni ja erinevaid suvise pööripäeva kombeid.
Naabrerriikide Läti ja Leedu pärimuskultuuri toovad Balticale neli suurejoonelist folkloorirühma. Etnomusikoloogidest ja pärimusmuusikutest koosnev ansambel VISI ning sutartinesid (arhailisi mitmehäälseid rahvalaule) esitav kollektiiv TRYS KETURIOSE tutvustavad leedukate rikkalikku pärandit.
Poola ISTEBNA ansamblit tutvustavat videot vaata SIIT! | ||
![]() Ukraina Rozhanytsia ansambel |
Baltica väliskülalised |