Tagaside ja arvamused

Pärimuspidu Baltica kokkuvõttev tagasiside ja arvamused


Baltica korraldustoimkond on tänulik laekunud tagasiside ja nõuannete eest. Pärimuspidu sellise kujul toimus esimest korda, Baltica aga juba kümnendat, seega ühendasime ajaloo ja tänapäeva, varasemad korraldused praeguste vajalike lahendustega, toetusime algpõhimõtetele ja soovisime seda viia uute inimeste ja kohtadeni. Kindlasti on vajalik tugevalt edasi areneda ja jõudsamalt oma juuri maha saada. Ettepanekud, kriitika ja pakutud ideed on tulevikuks talletatud.


Me loodame, et saame selliseid pärimuspidusid tulevikus edasi korraldada, sest äärmiselt oluline on hoida Baltica rolli ja ülesannet Eesti folkloorimaastikul. Südant soojendav oli saada rohkesti tänusõnu, paitavaid kiitusi ja tohutult palju toredaid elamusi! Toome mõned piduliste, osalejate ja korraldajate arvamusi Baltica pidutest ka teieni.


 

  • Kasepää seenioride ansambel Eluõied jäi rahule. Väga võimas ja suurepärane üritus, tubli meeskond. Väga huvitav oli vaadata nii oma kui ka välisrühmade folkloorseid etteasteid. Hingeliigutav oli ühtehoid ja koostöö. Vaatamata keelebarjäärile tunti huvi teiste maade kultuuri kohta, lauldi, tantsiti koos.
  • Mõnusalt rahulikult kulgev, ilma ponnistatud etteastete vaid endale naudingut pakkuvate tegevustega.
  • Baltica pärimuslik jaaniõhtu suunas tähele panema selle ajaloolist tähendust ning mõju. Pidude toimumine ja kirjeldus sellest üle kogu maa avas "akna" meie ehedasse, kuid kahjuks juba haruldaseks muutunud, rahvapärimust järgivasse eluviisi.
  • Omakandi jaanilaule laulda on võimas. Ja külaliste laule kuulata ning muljeid vahetada.
  • Keskkonnana meeldis Mooste väga - platsil toimuvad tegevused toetasid üksteist ning hilisemal ajal pakkusid võimalust ka spontaanseteks ettevõtmisteks. Suurimaid elamusi pakkus jaanituli, silotorni keskkond ja muusikute vahetu mäng folgikoja ees ning seda saatnud ühistantsimine. Meeldis, et lastel oli samas võimalik vabalt toimetada. Kodukokkade väljatulek pakkus hea võimaluse maitsta kohalikku toorainet ja hõrgutisi. Avamisel kasutatud klipid mõjusid mõnusalt irooniliselt ning tekitasid ilmselt sideme ka noorema publikuga.
  • Kogemus Mooste pärimuspäevast puudub, sest ei viibinud kohal. Kuid jälgides kajastusi ja fotogaleriisid, jättis mulje tänapäeva inimesele, et tegemist oli professionaalse näidispärimuspeoga, mis seatud koolituslikuks eeskujuks. Väga hariv ja kõrgetasemeline. Eesti Folkloorinõukogu suure ja pikaaegse töö vili, mis rikastab meie rahvakultuuri. Oodatud ja vajalik festival Baltica.
  • Tegelikult oli ju 36 korraldajat väga väike arv kogu Eestimaa kohta, kus pea igas talus, külas, alevis ja linnaosas jaanituld tehti. Põhjuseks on kindlasti pelgamine teha senisest tavapäratut, mille korraldamine vajab suuremat abi ja nõu. Baltica peopäevade korraldus oli suurepärane ja loodetavasti levisid head mõtted igasse valda ning toetavad edaspidiseid rahvakultuurilisi ettevõtmisi.
  • Sellisel kujul toimus jaaniõhtu kindlasti esmakordselt. Oma pere ja sõpradega oleme ka varem traditsioone järginud. Aga Baltica protsess ja Ahto Kaasiku asjalikud õpetussõnad avasid minu jaoks jaaniaja sügevamaid tahke. Olen lõpuni tänulik.

Eestimaa jaaniõhtute kokkuvõtteid:


Lüllemäe jaaniõhtu - Ehtisime koos peopaiga. Esinesid kohalikud isetegevuslased (tantsurühm Meie Memmed; segaansambel Lüllemäe Lüürikud; naisrahvatantsurühm, moderntantsijad, linetantsijad), folkloorirühm Guda Valgevenest. Toimus korbimeistri ja koduõlle meistri valimine; keedeti katlasuppi; õpiti Valgevene ja Eesti seltskonnatantse. Toimusid tegevused lastele; õpitoad huvilistele(ravivihtade valmistamine, rahvusliku käe- või peapaela punumine); rahvuslikud spordialad, muusikalise poole eest kandis hoolt kapell Jauram Tõrvast.

 

Jaanik Vana-Vigala hiies - Hommiku poole korrastati peopaik, pandi üles mõned telgid, toidulaua kohale ja muusikute ning nende pillide tarvis. Niideti hein ja ümber peoplatsi pandi noored kased. Tutvustati taimi, kõik käisid põllu peal endale erinevate taimede peotäit korjamas. Tehti kasevihtasi, kuhu sisse taimed lisatud. Kellel endal pole või kaugemalt tulijatele pakuti pealelõuna sauna võimalust. Õhtul kattus toidulaud ime väel maitsvate toitudega, tehti lauluring ümber hiie, vahele väikesed pajatused. Külla tuli lätlaste ansambel Tarkški. Enne tule süütamist oli vastastikune laulmine, lätlastel tulele ohverdamise laul, ohverdati vett, toitu ja raha. Hiljem ringmängud, tantsud, pillimäng. Pidu kestis üle südaöö.


Allikukivi jaaniõhtu Saarde vallas - Allikukivi jaaniõhtul rääkisime lugusid, mis seotud kodukohaga. Mängisid meie omakandi lõõtsamees ja kanneldajad. Külas olid sõbrad Ramata külast Lätimaalt. Moldova tantsuansabel Bukuria esinemine oli vahva.


Tsirguliina jaaniõhtu - Seni peetutest kõige vahvam jaanipidu: toimusid õpitoad (vihtade, pärgade valmistamine, nöörinuku tegemine, peoplatsi kaunistamine), pidulik jaanitule süütamine peo alguses jaanilauludega, esinesid kandlemängijad Koidu Ahk, Gerda Ly Käis, Elise Roodla, regilauluansambel "Koidu Tähed", väliskülalised Soomest "Hämy", pärimustantsud, ühislaulmine, ühine söömine ja joomine, koduõlu ja koduveini maitsmine, külasupp, sõnajalaõie ehk lillekimbu otsimine pargis, pidu lõppes diskoga. "Hämy" meeldis väga, nad lisasid peokavva nooruslikku särtsu ja pakkusid ülihead muusikat, tantsu, võtsid rahvast tantsuringi.


Keava Suveaia jaaniõhtu - Õnnestus hästi, tagasiside on olnud positiivne. Peaesinejaks oli meil mõeldud Märjamaa lõõtsanaised, aga lõpuks nad koos Ugradaga vedasid seda. Kuna meil oli ka Kehtna valla võidutule jagamine, siis oli meil ka nn. ametlik osa. Ja sellel siis tantsisid meile segarahvatantsurühmas Umbsõlg ja Eks Me Näe. Krista Olesk esitas oam trummilaulu ja teksti, mille oli Anne Ojasalu valmis kirjutanud. Teksti oli põimitud siis erinev info Eesti jaanipäeva traditsioonidest. Vahva moment oli ka see, et ühes talus olid külas vabatahtlikud üle maailma programmi raames. Filipiinid ja teised Aasiast päris noored. Usun, et nemad said ka tõelise elamuse. Proovisid nad meie tanguputru jms. Pärgade punumine meeldis neile eriti.


Kalevipoja Koja jaaniõhtu Kääpa külas - Pärimuslik jaaniõhtu õnnestus suurepäraselt. Ilm oli super, nii ka esinejad ja külalised. Leedu ans. VISI oli külas Baltica pärimuspidu poolt ning noored muusikud Võru kandist-- mängiti kaherealist lõõtsa, torupilli ning külakannelt. Meie juures oli tunda Kodavere kombestiku hõngu. Vanade traditsioonide kohaselt süüdati tuli ratsahobuse seljast. Mängisime koos Leedu külalistega laulu- ja tantsumänge, tegime jaanivihtasid ning lillepärgasid. Kavas olid ka jõu-ja osavusmängud, viskasime hundirattaid ning kiikusime isetehtud väikestel kiikudel. Lapsed said sõita poniga ja kohal olid ka mõned väiksemad koduloomad, kellele sai pai teha. Osaluspanus toidulauale tekitas nii koduse tunde - laud oli lookas vanadest eesti jaanitoitudest ning seltskond sumises mõnusalt rääkida. Igati meeldejääv üritus ning veelkord suured tänud korraldajatetiimile.


Sikeldi jaaniõhtu - Sarnasid jaaniõhtuid korraldame juba mitmendat aastat. Baltica abil saime rohkem reklaami ja tundsime, et teeme nn õiget asja!


Käsukonna jaaniõhtu - Tegemist oli väikese valla jaaniõhtuga valitud külas, kus peopaik kõige sobivam, kuid küla kultuurielu kõige rohkem hääbunud. Toimkonda kuulusid erinevas eas inimesed. Käsukonna jaaniõhtul pakuti tulijatele maitsvat angervaksa teed ja pidusaia. Soovijatele punuti pärjad 9-st lillesordist, agaramad said seda ise teha. Meie jaaniõhtul oli liidetud uued ja vanad kombed, eesmärgiga pakkuda äratundmisrõõmu igast vanusest tulijale. Lapsed said mängida palli, naljakate kostüümidega sumomaadlust, aga ka vana kalapüüdmismängu ning elada kaasa täiskasvatutele. Leidlik MuusikMees andis peole hoo sisse oma pillimängu ja lauluga. Tema viis läbi ka vanu rahvamänge. Vallavanem tõi võidutule ja tunnustas traditsiooniliselt valla kaunimate kodude loojaid. Tule süütas Jaan, kes on Käsukonna külaga seotud, aga teda tuli ekstra kohale kutsuda. Tema isa ja vanaisa olid Jaanid, samuti poeg. See muutis kogu sündmuse eriliseks. Nii hoolega valmistatud lõket ei olnud siinkandis ammu nähtud ja selle kaunis põlemine pakkus vaatamisväärsust. Kõigi jaoks oli see tõeline kodukoha jaanituli täis kiidusõnu.


Ahja jaaniõhtu - Jaaniõhtu Ahja laululaval ja pargis õnnestus igati. Meil esines oma kultuurimaja memmede rahvatantsurühm "Hõbesõlg" ja Poola folklooriansambel "Istebna", kes andis täispika kontserdi. Tantsuks mängis ansambel "Vanaviisi" oma tuntud headuses , sobis kenasti meie peole oma repertuaariga. Oli ilus Jaanilõke, mille süütas kohalik Jaani nimeline mees.


Kuijõe jaaniõhtu - Kogukond võttis idee kenasti omaks ja tundus, et jäi peoga väga rahule. Õnnestusid ühise peolaua idee, koos laulikutest laulmine, pidulik ühine tulesüütamine ja peo pidamine nii, et pillimees oli rahva hulgas ja võimendust ei kasutatud. Meeldis, et inimesed tulid kiitma, et nii tore, kõrvad puhkasid ja sai pillimehele lähedal olla.


Võhma jaaniõhtu - Jäin rahule Baltica peol osalemisega (Eestimaa jaaniõhtu Võhmal). Tore kogukond ja kena pidu. Eriliselt paitas kõrvu Urmas Rahniku lõõtspillimäng. Võhma küla selts on väga tubli. Minu tähelepanek on see, et pärimuslike sündmuste, ürituste juurde tagasitulek tahab veidi harjumist ja sisseelamist ning küllap muutub siis see ka päris oma peoks.

 

Baltica korraldustoimkond tänab südamest usalduse, koostöö ja päris ehedate pidude eest!

Rõõm oli meil üüratu - näha selliseid mõnusaid pärimuspidusid, millest oleme unistanud ja alati soovinud, üllatusi ja kauneid kohti oli kokku palju, imelist muusikat, esitusi ja sõbralikke osalejaid rohkesti.

Meil oli väga palju abilisi, vabatahtlikke, pidude korraldajaid - see toob uhke tunde põue ja teele saadame suured tänusõnad.

 

Krista Sildoja

Kati Taal

Ene Lukka-Jegikjan

Merje Müürsepp-Kuntu

Kristin Viljamaa


Tagaside ja arvamused
Tagaside ja arvamused
If I Googled about best hosting web companies then all these results came from commertical companies, but not any overviews which would have been easy to understand. It may be not leisure reading, but which web hosting is best is sometimes a little bit technical. I dont mind harder articles, because deeper truth is inside on their writings. No need to invent bicycle, therefore just neutral piece of writing web companies hosting top, original click here because they offer reliable services, I experienced UK web hosting companies and am convinced of their quality new perspective mostly for long time use. I used web hosting UK companies for myself and suggest also for you. top map vaata lähemalt sitemap nimekirja kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine ja samuti e-poe tegemine on heaks võimaluseks tooteid tutvustada aga kõigepealt on muidugi vaja veebilehe tegemine ette võtta, vaata lähemalt kodulehe valmistamine kohta Disain aara.ee lehel. Samas on võimalus kodulehtede valmistamise päringut saata. Kui vajad uut kodulehekülge, siis vaata veebilehe valmistamise kohta lähemalt mobiiliveeb lehe tegemise artiklist, kus on toodud ära peamised põhjused, kuidas mobiiliveebi disain aitab kodulehe loetavamaks muuta. fnpage sitemap list
   Eesti Folkloorinõukogu | reg 80007921 | Vene tn 6, 10123 Tallinn | tel (+372) 601 5727 |